Jan Zima
Rozhovor
Dlouholétý člen oddílu TJ Sokol Maxičky. Člověk, který v musherském sportu vyzkoušel snad všechny disciplíny. Plavec, triatlet, kvadriatlonista. To je Honza Zima! Zajímá vás jek se jezdí na ME on-snow "kombinace" a nebo závod na 200mil nonstop? Tak si přečtete s Honzou rozhovor.
Na scéně mushingu se už pohybuješ pěknou řádku let. Prozraď nám prosím, jak jsi se k individuánímu mushingu dostal?
Začalo to tím, že s mushingem začal strýc, Jiří Zima, jezdil se sibiřskými husky a bratranec Alfons, Petr Toncar, který začínal s aljašským malamutem. No a v útulku u tchyně se objevila šikovná fenka aljašskýho husky a tak jsem začal taky.
Kolik jsi měl za svou kariéru doma psů? Vím že jsi míval i psy z útulku, jak to bylo?
Tak v podstatě jsem jen 2 psy, ESP, neměl z útulku, jinak vše ostatní byli psy z hradeckého útulku, AH, AM, SH a různý kříženci šikovný na běh. Za moji mushingovou kariéru to je 10 psů. V útulku pracovala moje tchyně a nějaký čas i já, takže bylo možno vhodný psy vyzkoušet a pak vzít domu. Tito psy, pak žili u nás, nezůstávali v útulku.
Jsi ze sportovní rodiny, mimo psů jsi se úspěšně věnoval i profesionálnímu sportu. Který to byl a jak se dařilo?
Hlavně jsem dělal závodní plavání a rychlostní kanoistiku, později jsem přešel na triatlon a kvadriatlon (plavání-kajak-kolo-běh). Nějaký čas jsem byl za kvadriatlon v reprezentaci Čr a částečně mě sport i živil, ať už díky sponzorům nebo prize money ze závodů.
Bikejöring, canicross a nebo skijöring? Která z těchto disciplín je pro tebe nejvíc a proč?
Jednoznačně skijoring, prostě mě to na těch lyžích nejvíc baví. A díky vývoji, mushingu na škodu, s přibývající sílou a rychlostí, resp. příchodem ESP, začíná být bikejoring a canicross o zdraví.
Byli jste se Šárkou „mushingovat“ i za mořem. O co šlo a jaké to bylo? Přineslo ti to něco do tvé přípravy psů a pohledu na tento sport?
Ano, na přelomu tisíciletí, 1999/2000, jsem byl na 3 měsíce dělat handllera jednomu amatérskému musherovi v Kanadě, v Britské Kolumbii. Měl cca 30 psů, aljašské husky. A protože chodil do práce, trénink byl na mě, nejdříve 3 týmy po deseti psech, později už jen 2 týmy po 12. Chystali jsme se na nonstop závod na 200 mil, který byl zároveň nominační na Yukon Quest. Zážitků a zkušeností spoustu, to je na dlouhé vyprávění. Například kempování v –30 stupních Celsia nebo setkání s indiánem, traperrem, který vytáhl pušku z brněnské zbrojovky a strašně si ji vychvaloval. A největší zkušenost samozřejmě start na závodě na 200 mil s druhým týmem, v počtu 12 psů. John, můj hostitel, samozřejmě startoval s jedničkovým týmem. Dokončeno za něco málo přes 30 hodin. Atd., atd.
Honzo jaké máš největší sportovní úspěchy a čeho si v kariéře ceníš? V mushingu i mimo něj?
Cením si každého kvalitního výkonu a cenného umístění, teď asi těžko vyzdvihnu ten nejlepší, ale rád vzpomínám ma Mistrovství světa v kvadriatlonu, které se konávalo na Ibize.
Z mushingu jistě vede můj jediný zimní reprezentační start na ME v polské Kubalonce. Skijoring a kombinace, obrovská zkušenost a poznání, ze norové jsou někde jinde než my.
V poslední době nejsi ve výsledkových listinách moc vidět, proč? Plánuješ návrat na startovní čárů skijöringu a nebo canicrossu?
Mám 3 děti, tak už na nějaký můj trénink a závodění čas nezbývá. A čím víc budou moji děti starší, tím více tréninků a závodů budou absolvovat oni. Moje závodní kariéra už skončila a je na čase poskytnou zázemí další generaci.
Jaký máš názor na vývoj individuálního mushingu a canicrossu v Čr? Počty startujících jsou větší na off-snow než on-snow, jednodení závody atd..
Nižší účast na on-snow, jednoduchá odpověď, současní individuální mušeři neumí lyžovat a o tom to je.
A nárůst výkonnosti, síly a rychlosti u nových psů, ESP, je rozvoji indiviuálnímu mushingu spíše na škodu, jak už jsem psal výše, začíná jít o zdraví. Málokdo má individuální výkonnost na to, aby současné ESP uběhl.
Zima se blíží a s ní i letošní MS v Německu. Ty jsi startoval na ME v kombinaci (pulka-skijöring). Měl by jsi pro naše závodníky nějaké rady a poznatky? Přece jen u nás se to na závodech nejezdí a naši reprezentanti uvítají užitečné informace jak se připravit, co čekat a na co si dát v závodě s hromadným startem pozor.
Pokud se někdo chystá na combi závod, tak rád nějaké rady či tipy poskytnu,například, jak skandinávci řeší depo a vypínání psů z pulky.
Pulka je sice hezká disciplína, ale myslím, že většímu rozvoji skijoringu, by prospělo její zrušení. Kdo má sebou tahat v autě kromě lyží další krám. Ale když v čechách bylo tolik pulek vyrobeno, tak už to začnětě konečně jezdit ne.
Ať se daří a na závodech na viděnou.
Taky ať se daří.
A já teď budu více vidět jako trenér na plaveckých závodech.